Szczecin – Kwatery, pokoje hostelowe, apartamenty czyli alternatywne dla hoteli formy zakwaterowania

Kwatery Szczecin to hasło często wyszukiwane w nadziei natrafienia na ciekawą i korzystną cenowo ofertę zakwaterowania. Możliwe też, że poszukujemy noclegów w bardziej domowych warunkach lub pokoju z dostępem do kuchni. Często decydujemy się też na to rozwiązanie rozpatrując dłuższy pobyt.

Kwatery – czym są?

W języku potocznym utarło się, że stancje, apartamenty, pokoje w akademikach to po prostu tymczasowe kwatery, gdzieś z dala od stałego miejsca zamieszkania. W przeciwieństwie do standardów jakie oferują hotele i hostele, standard kwater bywa bardzo zróżnicowany. Dlatego zanim zdecydujemy się na to rozwiązanie, warto sprawdzić co dokładnie oferuje nasza wymarzona kwatera.

Zerknijmy jeszcze na 2 ciekawe definicje:

 • PWN podaje, że kwatera to pokój wynajmowany w mieście, nie w hotelu, lub pokój na wczasach.
 • Opracowanie pani M Bednarek-Szczepańskiej, którą można uznać za autorytet w dziedzinie mówi o tym, że kwatery (prywatne) są to głównie kwatery agroturystyczne bądź inne obiekty prywatne oferujące pokoje gościnne.

Zakwaterowanie w Szczecinie i innych dużych miastach

W miastach takich jak Gdańsk, Kraków, Szczecin kwatery prywatne trzeba rezerwować z dość dużym wyprzedzeniem. Te najlepsze kwatery rezerwują się na wiele tygodni w przód o czym warto pamiętać wybierając tę formę zakwaterowania. Ciekawe jest też to, że często dowiadujemy się o nich pocztą pantoflową. Wielu właścicieli oferuje też swoje pokoje jedynie na dłuższy termin, lub np. 7 dniowe turnusy, co preferują też właściciele kwater nad morzem. Przy chęci zapewnienia noclegów większej liczbie osób, trzeba by poszukać kilku lokalizacji lub zdecydować się na dosyć tanie noclegi np w hostelu.

Jakie są zalety i wady kwater prywatnych?

Na miejscu spotykamy właściciela, który często osobiście pokazuje nam pokoje, części wspólne, doradza gdzie zaparkować auto i dogrywa szczegóły pobytu. To bardzo indywidualne podejście do każdego gościa dla niektórych jest wielkim plusem i głównym powodem wyboru prywatnej kwatery.

Zaletą jest też często dogodna lokalizacja i niewysoka cena. Czasami możemy liczyć też na dodatkowe usługi takie jak śniadania, inne usługi turystyczne, wynajem dodatkowych sprzętów czy wyposażenia. W roku 2020 zauważa się jednak spadek wynajmu kwater prywatnych, ze względu na potencjalne zagrożenia epidemiologiczne.

Kwatery prywatne najczęściej jednak łączą się z koniecznością dzielenia wspólnej kuchni i sanitariatów, co zdecydowanie może być minusem. W niektórych obiektach, pojawia się też temat stosowanych standardów sprzątania. Problem ten jest natomiast zminimalizowany w  obiektach świadczących usługi hotelarskie i w hostelach. Ustawodawca jasno określa jakie wymogi należy spełnić, a obiekty tego przestrzegają. Warto też zwrócić uwagę na to, że są one często i rzetelnie kontrolowane przez sanepid. Najlepiej ustawodawca opisuje jednak warunki jakie muszą spełnić hotele. Wiąże się to zarówno z ich kategoryzacją a tym samy gwarantowanym standardem, ale też i najczęściej z nico wyższą ceną.

Rozwiązania optymalne przy zakwaterowaniu na dłuższy pobyt w Szczecinie

Ponieważ kwatery Szczecin oferuje w najróżniejszych standardach, ci którzy nie chcą ryzykować zdają się coraz częściej wybierać inne rozwiązania. Alternatywą łączącą w sobie niską cenę, wygodę oraz dostęp do kuchni stanowią pokoje z łazienkami w hostelach oraz apartamenty.

Apartamenty

Jest to rozwiązanie droższe, ale gwarantuje nam:

 • całe mieszkanie na wyłączność,
 • możliwość samodzielnego przygotowania posiłków,
 • wyposażenie dostosowane do standardu,
 • łazienkę na wyłączność,
 • opłaty dodatkowe.

Wadą może być konieczność uiszczenia dużej części przedpłaty na długo przed planowanym przyjazdem, na miejscu płatność tylko gotówką oraz nie zawsze dogodne godziny odbioru kluczy ( opłaty dodatkowe za późny chech-in ). Jeżeli mamy do zakwaterowanie grupę, konieczne będzie wynajęcie kilku apartamentów, od być może różnych ludzi.

Pokoje z łazienkami w Szczecinie

W hostelach takich jak Migrand, pokoje z łazienkami rosną na popularności. Szczególną zaletą jest:

 • niska cena jak na oferowany standard,
 • dostępność recepcji przez całą dobę,
 • możliwość zakwaterowania się nawet w późnych godzinach nocnych,
 • możliwość zarezerwowania miejsca na parkingu,
 • wynajem jednego lub nawet kilkunastu pokoi,
 • usługi prania czy sprzątania,
 • dostęp do kuchni.

Nie natkniemy się też na opłaty dodatkowe za prąd czy sprzątnie końcowe, ponieważ wszystko to jest wliczone w cenę noclegu w pokoju z łazienką. Oczywiście większa jest też anonimowość, zwłaszcza w obiektach, które dysponują dużą ilością miejsc noclegowych. Z pewnością będzie to dla jednych wadą, a dla innych sporym atutem.

Tanie noclegi w hostelu

To rozwiązanie jest z pewnością tanie i daje możliwość zakwaterowania nawet dużych grup za rozsądną cenę. Do zalet tego typu formy zakwaterowania należą:

 • wyjątkowo niska cena,
 • możliwość zarezerwowania nawet kilkudziesięciu pokoi,
 • dostępność recepcji przez całą dobę,
 • możliwość zakwaterowania się nawet w późnych godzinach nocnych,
 • możliwość zarezerwowania miejsca na parkingu,
 • usługi prania czy sprzątania,
 • dostęp do kuchni.

Nie natkniemy się też na opłaty dodatkowe za prąd czy sprzątnie końcowe, ponieważ tak jak i w przypadku pokoi z łazienką, wszystko to jest wliczone w cenę taniego noclegu w hostelu w Szczecinie. Jeżeli planują Państwo pobyt większej grupy lub na dłuższy okres w atrakcyjnej cenie, polecamy wybranie tanich noclegów w hostelu.