Widząc wzmożone działania wojenne w Ukrainie uruchamiamy dodatkowe darmowe noclegi dla obywateli Ukrainy, którzy są zmuszeni opuścić swój kraj.
Oferujemy darmowe noclegi dla obywateli Ukrainy w Szczecinie, w hostelu Migrand. Możesz do nas przyjechać z całą rodziną i skorzystać z szerokiego programu pomocy jaki oferuje Polska, miasto Szczecin i my. Skontaktuj się z nami. Mówimy po ukraińsku! Wszystkie informacje o naszym hostelu w Szczecinie znajdziesz na tutaj.
Jestem obywatelem Ukrainy, szukam darmowego zakwaterowania i schronienia w Polsce. Czy możecie pomóc?
Tak! Opuszczenie Ukrainy z pewnością nie jest dla Ciebie łatwe. Gdy zdecydujesz się na wyjazd, zapraszamy Ciebie wraz z rodziną do Polski, do Szczecina. Otrzymasz od nas darmowe zakwaterowanie nawet na 120 dni, wystarczy, że do nas dojedziesz. Za darmo otrzymasz też opiekę koordynatorki z Ukrainy, która pomoże:
—> we wszystkich sprawach urzędowych,
—> wyjaśni Tobie jak i gdzie starać się o bezpłatne świadczenia,
—> wskaże jak zapisać dziecko do szkoły lub przedszkola,
—> skontaktuje Ciebie z innymi osobami w podobnej sytuacji.
—> wskaże Ci gdzie i jak starać się o pracę.
Od początku wojny na Ukrainie codziennie pomagamy wielu rodzinom, które zdecydowały się przyjechać do nas do Szczecina i zamieszkać w hostelu Migrand. Wiele osób mieszka tu z najbliższymi i tworzą wspierającą się społeczność. Jeżeli masz pytania lub wątpliwości, napisz a my odpowiemy najprędzej jak będzie to możliwe:
rezerwacje@migrand.pl
Możesz też zadzwonić – telefon po Ukraińsku 10.00-16.00 od poniedziałku do piątku : +48 722 39 31 38
Telefon po polsku przez całą dobę we wszystkie dni tygodnia: +48 91 44 20 960
Wyświetl ten post na Instagramie
Post udostępniony przez Szczecin Floating Garden (@szczecin_floating_garden)
Jeżeli jeszcze nie wiesz o co zapytać, ale masz wątpliwości poniżej zamieściliśmy kilka pytań i odpowiedzi, z którymi najczęściej się spotykamy.
Jakimi pokojami dysponuje hostel Migrand dla uchodźców z Ukrainy?
Darmowe noclegi dla obywateli Ukrainy w Szczecinie oferujemy w pokojach 3, 4, 5 lub 6 osobowych – możesz je zobaczyć klikając na zakładkę Pokoje lub tutaj. Wszystkie pokoje mają dostęp do darmowego Wi-Fi. Pokoje oczywiście są umeblowane, łóżka zaścielone, przykryte dodatkowo kocami. W każdym pokoju jest lodówka i czajnik elektryczny. Staramy się, żeby każdy z pokoi dał możliwość poczucia się jak w domu, chociaż wiemy, że nie będzie to łatwe. W ramach darmowego zakwaterowania, nasi goście korzystają też za darmo ze wspólnej kuchni oraz pralni i suszarni. Niektóre pokoje korzystają ze wspólnej łazienki, a inne mają łazienkę w ramach pokoju. Staramy się dobierać pokoje w taki sposób by rodziny mogły mieszkać razem, najbardziej komfortowo jak możemy zapewnić. Ilość miejsc przewidzianych obecnie dla uchodźców z Ukrainy, zmienia się i czasami dochodzi do 120 osób. Mniej więcej połowa z tych miejsc przewidziana jest dla dzieci i młodzieży.
Jeżeli opuściłaś kraj i przyjechałaś do nas własnym samochodem, możesz go za darmo zaparkować na naszym parkingu dozorowanym.
Jakie kryteria muszę spełnić, żeby dostać darmowe zakwaterowanie w Hostelu Migrand, w Szczecinie?
Przede wszystkim musisz być uchodźcą wojennym z Ukrainy i legalnie przekroczyć Polską granicę.
Żeby uniknąć zbędnych dodatkowych stresów, przed przyjazdem skontaktuj się z nami poprzez e-mail rezerwacje@migrand.pl . Możesz do nas napisać w języku polskim lub ukraińskim – codziennie odpowiadamy na wszystkie wiadomości. W mailu zwrotnym dostaniesz od nas różne informacje np. dotyczące przyjazdu do Szczecina, jakie mamy wolne pokoje, jakie rzeczy i dokumenty powinieneś zabrać ze sobą.
Jak dojadę do Szczecina z Ukraińskiej granicy?
Szczecin to miasto liczące około 500 tysięcy mieszkańców, dobrze skomunikowane z innymi miejscami w całym kraju. Z większością miejscowości mamy bezpośrednie połączenia kolejowe. Państwo polskie zapewnia bezpłatne bilety kolejowe wszystkim uchodźcom z Ukrainy. Rozkład jazdy pociągów możesz sprawdzić na stronie www.pkp.pl. Istnieje też wiele połączeń specjalnymi busami. Warto się dowiedzieć bezpośrednio na granicy, które z połączeń będzie dla Ciebie najdogodniejsze.
Połączenia lokalne w ramach miasta Szczecin są również darmowe dla uchodźców z Ukrainy. Z centrum Szczecina pod sam hostel podjeżdża autobus nr 58. Z głównego dworca kolejowego dojedziesz do nas bez przesiadek tramwajem linii nr 6. Przystanek tramwajowy znajduje się około 300 m od hostelu. Możesz też przyjechać taksówką lub Uberem, podaj im nasz adres: Szczecin, ul. Robotnicza 28.
Czy muszę przyjechać bezpośrednio z Ukrainy czy mogę przyjechać z innego miasta w Polsce?
Jeżeli jesteś uchodźcą i przebywasz już w Polsce krócej niż 120 dni to również możesz do nas przyjechać i otrzymasz darmowe schronienie.
Jak długo mogę mieszkać za darmo w Szczecinie, w Hostelu Migrand?
Chcemy pomóc tym osobom i rodzinom, które są najbardziej potrzebujące. Prawie codziennie przybywają do nas nowi goście z Ukrainy. Ci, którzy znaleźli docelowe mieszkanie, pracę lub których sytuacja się zmieniła, wyjeżdżają. Najczęściej uchodźcy z Ukrainy mieszkają u nas nieodpłatnie od miesiąca do czterech miesięcy. Nie kwaterujemy za darmo osób, które planują pobyt krótszy od 1 tygodnia. Powyżej 4 miesięcy zapewniamy darmowe zakwaterowanie tylko w wyjątkowych sytuacjach np. osobom starszym lub matkom z większą ilością dzieci.
Czy istnieje możliwość odpłatnego przebywania w hostelu? Jeżeli tak to ile to kosztuje?
Oczywiście, że jest to możliwe. Nasz hostel w Szczecinie istnieje od wielu lat, a wynajmowanie pokoi jest naszą codzienną pracą. Osobom, którym skończył się bezpłatny pobyt, możemy zaproponować ceny znacznie niższe niż ceny z cennika naszego hostelu w Szczecinie. Również, jeżeli chcą się Państwo u nas zatrzymać tylko w tranzycie lub na kilka dni, jest to możliwe. Szczegóły dotyczące rabatów, poda Państwu nasza recepcja lub Ukraińska koordynatorka. W razie czego, zasady jak uzyskać darmowe noclegi dla obywateli Ukrainy w Szczecinie, opisaliśmy powyżej.
Czy hostel przyjmuje każdego uchodźcę?
Przyjmujemy każdego legalnego uchodźcę, posiadającego paszport i stempel przekroczenia granicy polskiej. Nie zawsze możemy przyjąć dzieci do lat 6. Długość i zasady pobytu określamy indywidualnie z każdym z gości, wg. kryteriów opisanych powyżej.
Czy hostel może wypowiedzieć bezpłatne zakwaterowanie?
Możliwość wypowiedzenia zakwaterowania w hostelu Migrand istnieje tylko w absolutnie wyjątkowych przypadkach. Nie zdarzyło się nam wypowiedzenie osobom, które przestrzegały Regulaminu Hostelu.
Jak wygląda budynek i jego otoczenie?
Budynek ma 3 kondygnacje, na których znajdują się pokoje. W piwnicy zorganizowano pralnię i suszarnię. Na każdym z 3 pięter jest osobna kuchnia. Na parterze mamy recepcję czynną przez całą dobę. Z jadalni jest wyjście na zamknięty ogród – jest grill, liczne siedziska, miejsce do gier i zabaw. Przed budynkiem znajduje się parking dozorowany. W bezpośredniej okolicy są markety spożywcze, punkty usługowe, apteka oraz przystanki komunikacji miejskiej.
Czy w Szczecinie znajdę pracę? Czy hostel Migrand w tym pomoże?
Wiele osób z Ukrainy podejmuje pracę w Szczecinie i okolicznych miejscowościach. Uchodźcy mogą pracować legalnie bez dodatkowego pozwolenia na pracę. Pani koordynator w hostelu udzieli Państwu wszelkich niezbędnych informacji w tym temacie. Widzimy też coraz więcej osób, które znajdują odwagę by założyć własną działalność gospodarczą, np jak te dziewczyny:
Nawet na odległość możesz sprawdzić aktualne oferty pracy w Szczecinie na portalach internetowych. Najwięcej ofert pracy w Szczecinie znajdziesz na : www.pracuj.pl , www.olx.pl/praca/szczecin , www.infoludek.pl/praca. Wiele z portali ma specjalny dział z ogłoszeniami w języku Ukraińskim.
Możesz też skorzystać z pomocy instytucji państwowej Urząd Pracy w Szczecinie , gdzie możesz pójść osobiście, zarejestrować się online lub zadzwonić na infolinię pod numerem tel: 19524.
Czy hostel Migrand pomoże mi kiedy zachoruję lub będę potrzebował innej niestandardowej pomocy?
Pomożemy w sposób pośredni i wskażemy miejsca, które zajmują się wszelką niestandardową pomocą. Gdyby nasza pomoc była niewystarczająca to zawsze można skorzystać z pomocy udzielanej przez urzędy państwowe, specjalnie powołane do pomocy uchodźcom z Ukrainy np. Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie-Punkt pomocy uchodźcom z Ukrainy. Adres: ul. Jagiellońska 61, Szczecin, Polska. Tel: +48696031180
W Szczecinie jak i całej Polsce, do pomocy Ukrainie przystąpiło wiele różnych instytucji.
Np. Uniwersytet Szczeciński pomaga studentom z Ukrainy i ich rodzinom. Szczegóły tutaj.
Polska służba zdrowia zapewnia uchodźcom wojennym z Ukrainy taką samą pomoc medyczną jaka przysługuje ubezpieczonym Polakom. W praktyce oznacza to, że obywatel z Ukrainy, który ucieka przed wojną korzysta z wszystkich świadczeń medycznych jakimi dysponuje Polska. Pełne wyjaśnienia opisane są na stronie https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta-z-ukrainy oraz https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/pomoc-dla-obywateli-ukrainy
Lekarze z całej Polski oferują darmowa pomoc medyczna u różnych specjalistów – wejdź na ich stronę: https://lekarzedlaukrainy.pl Wystarczy wpisać miejscowość w której jesteś oraz lekarza specjalistę, którego potrzebujesz, a strona pokaże do kogo możesz się zgłosić. Baza specjalistów wciąż rośnie!
Nieodpłatna pomoc prawna w języku polskim, ukraińskim, rosyjskim i angielskim.
Na rządowej stronie Ministerstwa Sprawiedliwości znajdziesz najbardziej aktualne informacje i linki dotyczące pomocy prawnej.
Zdalna pomoc psychologiczna. Wielu z was przechodzi teraz najtrudniejszy czas jaki możemy sobie wyobrazić. Nie musisz być sama w radzeniu sobie z problemami zewnętrznymi jak i wewnętrznymi. Pod tym linkiem znajdziesz pomoc i wsparcie w zakresie psychologii i psychiatrii.
Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie – zbiór najważniejszych informacji i linków jakie władze miasta Szczecin przygotowały dla uchodźców z Ukrainy. Z tej strony dowiesz się więcej np. o ubezpieczeniach społecznych, programach pomocowych, opiece zdrowotnej, edukacji.