„Szef wszystkich Szefów” Krzysztof Jarzyna ze Szczecina zamieszkał na Łasztowni

Pomnik Krzysztofa Jarzyny ze Szczecina – Szefa Wszystkich Szefów”, ikony popkultury z filmu „Poranek Kojota” już stoi na terenie Łasztowni w Szczecinie.

30 11 2020 portal informacyjny Wiadomości Szczecin potwierdził wyłonienie zwycięzców konkursu na projekt pomniku legendarnej postaci Krzysztofa Jarzyny ze Szczecina, granego w filmie przez aktora Edwarda Linde-Lubaszenko.

łasztownia szczecin pomnik krzysztof jarzyna ze szczecina

Zwycięski projekt na pomnik Krzysztofa Jarzyny ze Szczecina

Do urzędu trafiło finalnie 5 prac, które zostały poddane burzliwym obradom. Wśród finalistów były głównie prace z pogranicza instalacji artystycznej i rzeźby. Konkursowe jury zwróciło uwagę na to iż pomnik ten będzie nieco inny niż te, które uosabiają realne postacie historyczne. Zwycięska instalacja inspirowana kultową postacią z filmu „Poranek Kojota”  w wyraźny sposób daje nam do zrozumienia kogo uosabia. Nie używa jednocześnie bezpośrednio wizerunku aktora Edwarda Linde-Lubaszenko, który zagrał postać w filmie.

pomnik szczecin łasztownia krzysztof jarzyna ze szczecina magdalena abakanowicz

Rzeźbiarska skorupa przywodzi nieco na myśl genialny pomnik Magdaleny Abakanowicz – Nierozpoznani, stojący na Cytadeli w Poznaniu.

Zwycięska praca artystycznego duo: Ewa Bone i Ewa Kozubal, przedstawia „Szefa wszystkich szefów” w charakterystyczny ale i humorystyczny sposób. Dziewczyny zaproponowały 2 stronny zarys postaci umożliwiający wykorzystanie instalacji również do celów rozrywkowych, a wręcz pamiątkowych. Ciekawe w ich pracy jest to, że możemy ustawić się po drugiej stronie, za ciemnymi okularami i sami stać się twarzą kultowego bohatera. A wszystko to uwiecznić robiąc sobie selfie. Jak dobrze ustawisz aparat, to nawet złapiesz w jednym kadrze wielki napis SZCZECIN.

Projekt zrealizowano zgodnie z planen i postawiono na terenie Łasztowni, po drugiej stronie Odry, tuż obok wielkiego 3-wymiarowego napisu SZCZECIN oraz pomnika Paprykarza. O realizacji pomnika zdecydowali mieszkańcy miasta, oddając 1020 głosów na ten pomysł, podczas głosowania na projekty Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego.

Odsłonięcie pomnika Krzysztofa Jarzyny ze Szczecina odbyło się w piątek 10 grunda 2021r, punktualnie o godzinie 20:00.

Data i godzina idealnie pasowały do filmowej oprawy samego eventu. W świetke reflektorów jak z Hollywood, 20 lat po premierze filmu Poranek Kojota, kurtynę z pomnika zdjął jego pomysłodawca Paweł Krzych. Kilka dni wcześniej, na swoim profilu na facebooka napisał tak:

”Melduję wykonanie zadania 🎁
Makao i po makale. Ponad 3 lata, ale w przyszły piątek dojdzie do finalizacji tego projektu 💚
Swój wpis zakończył podziękowaniami i zaproszeniem na pokaz filmu oraz odsłonięcie pomnika. I tak od dzisiaj na Łasztowni każdy może wcielić się w rolę kultowego bohatera!

Jeszcze raz gratulujemy autorkom zwycięskiej pracy: Ewie Bone i Ewie Kozubal!

Dźwigozaury na Łasztowni

Czy wiesz, że: teren samej Łasztowni od wielu lat jest rewitalizowany. Powstaje tu coraz więcej atrakcji i miejsc do wypoczynku. Powstają restauracje, plaże, bulwary stanowiące wspaniałe miejsce spacerów. Co prawda nie ma na wyspie zakwaterowania, ale zarówno hostele i hotele znajdziemy na zachodnim brzegu Odry. Rewitalizacja przebiega zgodnie z planem rozwoju miasta o wdzięcznej nazwie Szczecin Floating Garden. Ukończenie projektu pełnej integracji terenów nadwodnych i terenów zielonych z tkanką miasta przewidziana jest na rok 2050.

Team Migrand