„Szef wszystkich Szefów” Krzysztof Jarzyna ze Szczecina zamieszka na Łasztowni

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Pomnik Krzysztofa Jarzyny ze Szczecina – Szefa Wszystkich Szefów”, ikony popkultury z filmu „Poranek Kojota” stanie w przyszłym roku na terenie Łasztowni w Szczecinie.

30 11 2020 portal informacyjny Wiadomości Szczecin potwierdził wyłonienie zwycięzców konkursu na projekt pomniku legendarnej postaci Krzysztofa Jarzyny ze Szczecina, granego w filmie przez aktora Edwarda Linde-Lubaszenko.

łasztownia szczecin pomnik krzysztof jarzyna ze szczecina

Zwycięski projekt na pomnik Krzysztofa Jarzyny ze Szczecina

Do urzędu trafiło finalnie 5 prac, które zostały poddane burzliwym obradom. Wśród finalistów były głównie prace z pogranicza instalacji artystycznej i rzeźby. Konkursowe jury zwróciło uwagę na to iż pomnik ten będzie nieco inny niż te, które uosabiają realne postacie historyczne. Zwycięska instalacja inspirowana kultową postacią z filmu „Poranek Kojota”  w wyraźny sposób daje nam do zrozumienia kogo uosabia. Nie używa jednocześnie bezpośrednio wizerunku aktora Edwarda Linde-Lubaszenko, który zagrał postać w filmie.

pomnik szczecin łasztownia krzysztof jarzyna ze szczecina magdalena abakanowicz

Rzeźbiarska skorupa przywodzi nieco na myśl genialny pomnik Magdaleny Abakanowicz – Nierozpoznani, stojący na Cytadeli w Poznaniu. Zwycięska praca artystycznego duo: Ewa Bone i Ewa Kozubal, przedstawia „Szefa wszystkich szefów” w charakterystyczny ale i humorystyczny sposób. Zarys postaci jest 2 stronny i umożliwia wykorzystanie instalacji również do celów rozrywkowych, a wręcz pamiątkowych. Możemy bowiem, ustawić się po drugiej stronie, za ciemnymi okularami i sami stać się twarzą kultowej postaci robiąc sobie zdjęcie.

Projekt stanie na terenie Łasztowni, po drugiej stronie Odry, tuż obok wielkiego 3-wymiarowego napisu SZCZECIN oraz pomnika Paprykarza. O realizacji pomnika zdecydowali mieszkańcy miasta, oddając 1020 głosów na ten pomysł, podczas głosowania na projekty Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego.

Jeszcze raz gratulujemy autorkom zwycięskiej pracy: Ewie Bone i Ewie Kozubal. Nie możemy doczekać się realizacji i fotki z ikoną – zwłaszcza, że pomnik stanie w równe 20 lat po premierze filmu!

Dźwigozaury na Łasztowni

Teren samej Łasztowni od wielu lat jest rewitalizowany. Powstaje tu coraz więcej atrakcji i miejsc do wypoczynku. Powstają restauracje, plaże, bulwary stanowiące wspaniałe miejsce spacerów. Nie znajdziemy natomiast zakwaterowania; hostele i hotele oraz sklepy znajdziemy na zachodnim brzegu Odry. Rewitalizacja przebiega zgodnie z planem rozwoju miasta o wdzięcznej nazwie Szczecin Floating Garden. Ukończenie projektu pełnej integracji terenów nadwodnych i terenów zielonych z tkanką miasta przewidziana jest na rok 2050.