Zamek Książąt Pomorskich. Zachwyca architekturą, intryguje historią, jest miejscem wielowymiarowych spotkań z kulturą i sztuką.

Renesansowy Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, położony jest w centrum miasta, na wzgórzu nad samą Odrą. Jest to z pewnością jeden z najważniejszych zabytków całego Pomorza Zachodniego. W przeszłości był rezydencją Gryfitów – dynastii panującej w Księstwie Pomorskim od XII w. do 1637 r. Obecny kształt zabytku jest odbiciem jego burzliwej historii.

Nad pięcioskrzydłowym gmachem z dwoma dziedzińcami – Dużym i Menniczym, górują wieże: Dzwonów, Więzienna i Zegarowa. Fasady zamku zdobią późnogotyckie maswerki i renesansowe attyki. We wnętrzach zamkowych znajduje się m.in. Cela Czarownic z replikami narzędzi kar i tortur, poświęcona straconej po oskarżeniu o czary Sydonii von Borck, a także Gabinet Lubinusa, wybitnego kartografa z XVII w., z cennym egzemplarzem Wielkiej Mapy Księstwa Pomorskiego jego autorstwa. Szczególnym miejscem jest też Krypta Gryfitów z sarkofagami dawnych władców Księstwa. Na dachu Skrzydła Północnego znajduje się Taras Książęcy, z którego, podobnie jak z Wieży Dzwonów – najwyższego punktu widokowego w zamku – roztacza się imponujący widok na Szczecin. W zamku znajdą państwo galerie wystawowe, Kino Zamek, Teatr Piwnica przy Krypcie oraz Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (CIKiT). Zamek jest też organizatorem licznych wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych, warsztatów, konferencji jak i imprez plenerowych.

Warto pokusić się o wycieczkę z przewodnikiem i zakup biletów na różne wystawy, żeby poznać pełne bogactwo zbiorów Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. W równej odległości od zamku są jeszcze dwie warte odwiedzenia atrakcje: Muzeum Narodowe oraz Schron.

Zamek Książąt Pomorskich

ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin
tel. (+48) 91 48 91 630

bilety@zamek.szczecin.pl
www.zamek.szczecin.pl

Bilety:

Normalny – 6 zł.
Ulgowy – 4 zł.
Bilety do zamku można też nabyć on-line